Bańczyk Stomatologia logo
Uzupełnienia protetyczne

Uzupełnienia protetyczne

W protetyce stomatologicznej wyróżnia się kilka rodzajów uzupełnień protetycznych, które różnią się materiałami oraz sposobem osadzenia. 

 

 

    1. Korony protetyczne – to stałe uzupełnienia protetyczne, osadzone na własnym zębie (wcześniej jednak górna część zęba zostaje oszlifowana stanowiąc filar pod zacementowanie na nim korony), w celu odtworzenia jego struktur, funkcji i estetyki. Aby uzyskać naturalny, estetyczny wygląd najlepszym materiałem jest cyrkon lub porcelana. Korony protetyczne chronią ząb przed uszkodzeniem. Najczęściej są wykonywane, gdy korona własnego zęba jest mocno uszkodzona lub zajęta przez próchnicę.

    1. Mosty protetyczne – są wykorzystywane do uzupełnienia braków w uzębieniu. Mosty są mocowane do zębów lub implantów, co pozwala na odtworzenie funkcji zgryzu. W przypadku mostów osadzonych na zębach własnych, konieczne jest oszlifowanie zębów sąsiadujących z brakiem zębowym, w kształcie “igiełek” tzw. filarów a następnie na nich osadzić most imitujący nowe korony zębów. Mosty protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak porcelana, ceramika lub metal jednak najlepsze efekty estetyczne osiągamy stosując ceramikę lub cyrkon. 

    1. Protezy dentystyczne – to ruchome uzupełnienia protetyczne, które zastępują braki zębowe. Protezy mogą być całościowe lub częściowe. W uzasadnionych przypadkach wykorzystywane są jako uzupełnienie tymczasowe na czas gojenia implantów. Protezy dentystyczne umożliwiają powrót do funkcji zgryzu oraz poprawiają estetykę uśmiechu. Mogą również być osadzone na implantach (3 lub 4), tzw. protezy overdenture. Dające komfort Pacjentom i pewność jednocześnie nie posiadają płyty na całym podniebieniu a jedynie okalają łuk zębowy.

    1. Implanty zębowe – to filary protetyczne, w przypadku braku zębów. Umożliwiają wykonanie na nich nadbudowy tzw. korony. Dzięki temu zapobiegają utracie masy kostnej i deformacji twarzy.

Głównymi korzyściami uzupełnień protetycznych, są odzyskanie prawidłowego zgryzu, funkcji żucia i  estetyki uśmiechu oraz ochronę przed uszkodzeniami. Dzięki nowoczesnym materiałom i technologii, uzupełnienia protetyczne są bardzo trwałe i wysokoestetyczne.

W Bańczyk Stomatologia protetyką zajmuje się:

dr Anna Bańczyk
dr Maciej Raczyński
dr Jerzy Szyrocki

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym aplikacji IQ Dental.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Bańczyk Stomatologia.


Pełna informacja o sposobie przetwarzania danych TUTAJ.