Higienizacja
Profesjonalna Higienizacja 
Leczenie Nadwrażliwości
Wybielanie Zębów

Zadbaj o zdrowy i piękny uśmiech - przyjdź na higienizację

Higienizacja zębów Częstochowa
✓  Zadbaj o swoje zdrowie, by cieszyć się pięknym uśmiechem
✓ Pozbądź się nadwrażliwości, przykrego zapachu i chorób dziąseł

✓ Wybiel swoje zęby,
by olśniewać otoczenie

Dlaczego higienizacja jest kluczowa dla zdrowia zębów i jamy ustnej?

 • Usuwa kamień i osad, który jest siedliskiem bakterii, niebezpiecznych dla całego naszego organizmu
 • Pomaga utrzymać wypełnienia jak najdłużej w dobrej kondycji
 • Usuwa przyczynę krwawiących dziąseł
 • Regularne zabiegi zapobiegają powstawaniu próchnicy
 • Wspiera zachowanie prawidłowej higieny przy leczeniu ortodontycznym
 • Zatrzymuje postępowanie paradontozy i ratuje zęby przed ruchomością
 • Redukuje nieświeży oddech

Pakiety higienizacyjne

Profesjonalna Higienizacja

Pakiet usługi zawiera piaskowanie, scaling, fluoryzację, cena 380 zł

Wybielanie Zębów

Pakiet usługi zawiera pełną higienizację oraz ekspresowe wybielanie bankietowe BlancOne Click, cena 520 zł

Leczenie Nadwrażliwości

Pakiet usługi zawiera serię 3 zabiegów laserowych, cena 300 zł

Jak wygląda profesjonalna higienizacja
w Bańczyk Stomatologia?

Na pierwszej wizycie w Bańczyk Stomatologia, tzw. wizycie konsultacyjnej dowiesz się jaki jest obecnie stan Twojej jamy ustnej. Badamy policzki, język, dziąsła, zęby aby mieć pewność, że wszystko jest prawidłowo. Na tej wizycie wykonamy również zdjęcie panoramiczne oraz skan 3D. Możemy również poprosić Cię o wykonanie zdjęć cyfrowych, które pozwolą na analizę uśmiechu z innej perspektywy. Wszystkie te badania stanowią podstawową dokumentację medyczną. 

Na wizycie otrzymasz plan leczenia zachowawczego/biologicznego oraz skierowanie na higienizację. Dzięki niej przywrócimy świeżość Twoim zębom.

2. Wykonaj pierwszy zabieg higienizacji i otrzymaj swój harmonogram zabiegów

Wizyta higienizacyjna rozpoczyna się od wywiadu, następnie badania diagnostycznego jamy ustnej, w tym sondowania dziąseł, aby wykluczyć występowanie stanów zapalnych. Poznanie nawyków Pacjenta to najlepsza droga do  wyeliminowania błędów w codziennej higienie domowej. Celem higienizacji jest usunięcie bakterii z jamy ustnej objawiającej się w postaci osadów i kamienia nazębnego. 

W zależności od stanu wyjściowego ustalony zostanie harmonogram profilaktyczny, określający ilość i częstotliwość wizyt dostosowany do potrzeb Pacjenta. 

3. Wykonuj zabiegi regularnie, by cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem

Systematyczne oczyszczanie zębów co 6 miesięcy ze złogów nazębnych, w których występują bakterie pomaga zapobiegać chorobom jamy ustnej tj. chorobom dziąseł i próchnicy. Poprawia wygląd zębów,  zwiększa świeżość oddechu. Istnieje udowodniony  związek między chorobami jamy ustnej a chorobami ogólnoustrojowymi. Higienizacja zębów może pomóc w zapobieganiu tym chorobom utrzymując jamę ustną w dobrym stanie. Regularne wizyty to również  oszczędność kosztów – dbanie o jamę ustną może pomóc w uniknięciu kosztownego leczenia stomatologicznego i interwencji chirurgicznych.

Kto wykonuje zabiegi higienizacyjne
w Bańczyk Stomatologia?

Justyna Musiał

Higienistka stomatologiczna, absolwentka min. Dental Hygienist Course w Hürzeler/Zuhr Academy w Monachium oraz Akademii DÜRR DENTAL w Stuttgarcie. 

Stale podnosi kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w kursach zarówno w Polsce jak i zagranicą. Wykładowczyni Bańczyk&Ciapiński Implant Academy.

Specjalizuje się w profesjonalnej higienizacji, niechirurgicznym leczeniu chorób przyzębia, leczeniem próchnicy powierzchownej ICON.

Cechuje ją delikatność i troska o Pacjenta na każdym etapie zabiegu.

stomatolog Częstochowa
placeholder-1.png

Justyna Musiał

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin ipsum nulla, egestas eget pharetra ut, condimentum at velit. Etiam nec hendrerit risus, feugiat tempor diam. Etiam tempus et massa sit amet dignissim. Sed pulvinar, libero id cursus volutpat, tellus quam porta neque, ac convallis nibh diam vitae leo. Maecenas rutrum odio quis ligula convallis hendrerit.

Sprawdź nasz kanał na Youtube

Sposoby wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów za pomocą lampy LED lub lasera – ta metoda wykorzystuje żel, który stosuje się na zęby, a następnie aktywowany jest lampą LED lub laserem. Światło emitowane przez lampę lub laser przyspiesza proces wybielania, usuwając plamy i przebarwienia z powierzchni zębów.

Metoda nakładkowa – ta metoda polega na zaaplikowaniu preparatu wybielającego na szynę, którą następnie zakłada się na zęby. Pacjent zazwyczaj nosi szynę przez kilka godzin dziennie przez ok 2 tygodnie (co drugi dzień). Ta metoda jest stosowana przez Pacjentów w domowym zaciszu.

Przed wybielaniem zębów, konieczna jest wizyta kwalifikująca, wykluczająca występowanie próchnicy lub nieszczelnych wypełnień. Ich bagatelizowanie mogłoby prowadzić do ostrej nadwrażliwości i podrażnienia zębów.  Przed wybielaniem konieczne jest wykonanie profesjonalnej higienizacji,  

Mycie zębów wbrew pozorom nie jest takie łatwe. To nie tylko zróżnicowane produkty ale również prawidłowa technika. 

 1. Zbyt krótkie mycie zębów, krótsze niż 2 minuty.
 2. Używanie zbyt twardej szczoteczki do zębów – zbyt twarde szczoteczki mogą uszkodzić szkliwo i dziąsła.
 3. Niewymienianie szczoteczki do zębów – zaleca się wymianę szczoteczki co 3 miesiące lub po chorobie.
 4. Niedokładne mycie zębów – warto zwrócić uwagę szczególnie na trudno dostępne miejsca.
 5. Zbyt silne dociskanie szczoteczki na zęby – nadmierny nacisk na zęby może spowodować uszkodzenie szkliwa i dziąseł.
 6. Mycie zębów zbyt szybko po posiłku – zaleca się odczekanie co mniej 30 minut przed myciem zębów po jedzeniu, zwłaszcza kwaśnych pokarmów/napojów..
 7. Używanie zbyt małej ilości pasty do zębów – zaleca się nałożenie na szczoteczkę pasty o wielkości ziarnka grochu.
 8. Mycie zębów i dziąseł – zaleca się mycie zębów z uwzględnieniem girlandy dziąsłowej.
 9. Zapominanie o myciu języka, na którym znajduje się bardzo dużo bakterii.  
 10. Brak dodatkowych czynności higienicznych, takich jak nitkowanie zębów czy płukanki, które są szczególnie ważne w leczeniu pozostałości bakterii.

Chcąc zachować biały uśmiech po wybielaniu koniecznie zastosuj białą dietę czyli powstrzymaj się przed spożywaniem barwiących pokarmów. 

Biała dieta po wybielaniu zębów polega na jedzeniu pokarmów, które nie zawierają barwników i nie mają prawidłowego koloru, co może powodować na proces utrzymywania białek. Oto kilka produktów, które warto włączyć do diety po wybielaniu zębów:

 1. Białe mięso – np. kurczak, indyk, ryba
 2. Jaja
 3. Biały ryż
 4. Chleb pełnoziarnisty
 5. Mleko i produkty mleczne – np. jogurt naturalny, ser biały
 6. Warzywa – np. kalafior, brokuły, seler, biała fasola, cebula, czosnek
 7. Owoce – np. banany, gruszki, jabłka
 8. Orzechy – np. migdały, orzechy nerkowca, orzechy pochodzące


Warto również spożywać pokarmów, które mogą dołączać do zębów, w tym jak kawa, herbata, czerwone wino, napoje gazowane, czekolada czy sos sojowy. Pamiętaj, że dieta to tylko jeden z wielu czynników wpływających na utrzymanie białych zębów, ważne jest również wspólne mycie zębów, wspólne nici dentystycznych i wizyty u dentysty.

FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania

Zabieg higienizacji jest bezbolesny. Czasami jednak w przypadku dużej nadwrażliwości zębów konieczne jest podanie środka znieczulającego, aby wykonać zabieg prawidłowo i precyzyjnie. Higienistka stara się wykonać zabieg maksymalnie komfortowo, dbając aby na bieżąco opłukiwać piasek osadzający się na języku i policzkach lub robiąc przerwy.

Cena jest uzależniona od metody wybielania. Oferujemy metodę gabinetową lampą lub laserem w gabinecie stomatologicznym oraz metodę nakładkową, domową. 

Metoda wybielania zębów w gabinecie polega na nałożeniu specjalistycznego żelu wybielającego na zęby Pacjenta, który zawiera nadtlenek wodoru. Po nałożeniu żelu wybielającego, używa się specjalnego źródła światła, takiego jak światło LED lub lasera, aby aktywować żel i wzmocnić proces wybielania zębów. W zależności od stopnia przebarwienia i oczekiwanego efektu wybielania dostosowujemy ilość aplikacji. 

Inną metodą jest wybielanie nakładkowe, gdzie Pacjent stosuje specjalnie nakładki wypełnione żelem wybielającym przez określony czas w domu. Proces wybielania nakładkowego rozpoczyna się od wykonania w gabinecie stomatologicznym wycisków zębów lub skanów 3D, na podstawie których wykonane zostają nakładki. W celu uniknięcia nadwrażliwości zębów, rekomendujemy stosowanie nakładek co drugi dzień.

Żel wybielający zawiera zwykle nadtlenek wodoru lub karbamid, który rozkładają się, uwalniając tlen i penetrując w głąb struktury zęba, co powoduje wybielenie zębów. Proces ten trwa zwykle od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od stopnia przebarwień i oczekiwanego efektu.

Wybielanie zębów jest skuteczne i bezpieczne, ale przed zabiegiem zawsze należy skonsultować się z dentystą, aby określić stan zdrowia jamy ustnej Pacjenta i zdecydować, która metoda wybielania zębów będzie skuteczna dla niego. Należy zwrócić również uwagę na to, że wypełnienia kompozytowe, korony czy licówki nie wybielą się. Zatem decydując się na uzupełnienia protetyczne dobrym rozwiązaniem jest wykonać najpierw wybielanie zębów a następnie dobrać do już jaśniejszych końcowy kolor odbudowy protetycznej. 

Preparaty rekomendowane do stosowania w gabinetach stomatologicznych, pod kontrolą lekarza lub higienistki są w pełni bezpieczne. Nie uszkadzają szkliwa ani innych tkanek jamy ustnej, ale  jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami oraz przez wykwalifikowany personel (lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna).

Jeśli jednak Pacjent ma uszkodzone szkliwo, problemy z dziąsłami (krwawienie, ból) lub nieszczelne wypełnienia w tym próchnicę, przed przystąpieniem do zabiegu wybielania zębów, należy skonsultować się z dentystą, przywrócić stan zdrowia jamy ustnej i wyleczyć zęby ze zmianami próchnicowymi. 

Przestrzegając tych zasad oraz zaleceń, wybielanie zębów jest bezpieczne i skutecznie poprawia estetykę zębów.

Zabieg ICON to Infiltracja płynną żywicą. Służy do leczenia przebarwień szkliwa, tzw. białych plam, szczególnie tych, które nie są zbyt głębokie. Polega na aplikacji specjalnej żywicy, która wypełnia mikroskopijne włókna w szkliwie i poprawia wygląd zębów.

Technika ta jest szczególnie polecana w przypadku przebarwień zewnętrznych, czyli takich, które występują na powierzchni szkliwa. Procedura rozpoczyna się od oczyszczenia powierzchni zębów i ich osuszenia. Następnie, na szkliwo nanosi się specjalny roztwór kwasu, który otwiera mikroskopijne pory w szkliwie. Po spłukaniu wodą, nanosi się na nie źródło żywicy, która wypełnia te pory i utwardza ​​się pod wpływem światła specjalnej lampy. Dzięki temu szkliwo staje się coraz bardziej jednolite i eliminowane są nieestetyczne przebarwienia..

Infiltracja płynną żywicą jest bezbolesną procedurą, która nie wymaga znieczulenia. Efekty utrzymują się przez kilka lat, jednak w zależności od poszczególnych czynników, takich jak dieta, styl życia czy higiena jamy ustnej, czas ten może być zmienny.

Metoda ICON jest dedykowana dla Pacjentów, którzy cierpią z powodu zęby białych plam lub białych linii na szkliwie ale nie są one na tyle głębokie, aby wymagały leczenia przy użyciu wiertła. Przebarwienia te często wynikają z nadmiaru fluoru w organizmie (fluoroza) lub ze względu na chorobę, taką jak hipoplazja szkliwa.

Metoda ICON może być też alternatywą w leczeniu dzieci w przypadku próchnicy powierzchniowej. Jest szczególnie popularna wśród pacjentów, którzy chcą uniknąć borowania oraz nie chcą lub nie mogą podejmować inwazyjnych procedur stomatologicznych, jak licówki lub korony, w celu poprawy wyglądu uzębienia

Warto jednak pamiętać, że ICON nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów ze szkliwem, szczególnie tych, które wymagają leczenia za pomocą wiertła. Przed wprowadzeniem do leczenia z zastosowaniem metody ICON, dentysta powinien dokładnie zbadać stan zdrowia pacjenta i później określić, czy ta metoda będzie dla niego odpowiednia i skuteczna.

Higienizacja zębów to zabieg oczyszczania zębów i przestrzeni międzyzębowych z płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Procedura ta wykonywana jest w gabinecie stomatologicznym przez higienistkę stomatologiczną.

Zabieg rozpoczyna wstępna ocena ryzyka chorób jamy ustnej i badanie dziąseł oraz wywiad z Pacjentem na temat nawyków żywieniowych i higienizacyjnych oraz przyjmowanych leków. W zależności od wskazań u danego pacjenta rozpoczynamy zabieg od piaskowania lub usunięcia kamienia nazębnego. Procedurę dobieramy indywidualnie do przypadku i potrzeb. Usunięty zostaje biofilm bakteryjny, który osadza się na zębach. Oczyszczanie (piaskowanie) wykonuje się przy użyciu piaskarki, która wytwarza strumień pod ciśnieniem powietrza i stomatologicznego piasku.

Następnie usunięty zostaje kamień (czyli zmineralizowana,utwardzona płytka bakteryjna) za pomocą skalera. Ostatnim etapem w zależności od wskazań następuje polerowania zębów, czyli wygładzania szkliwa za pomocą specjalnej pasty i polerki.

Na koniec wykonuje się okład wzmacniający na zęby z fluoru lub hydroksyapatytu (będącego składnikiem budulcowym zębów. Ich zadaniem jest wzmocnić szkliwo i chronić przed próchnicą.

Higienizacja zębów powinna być wykonywana regularnie, zwykle co 6 miesięcy lub według indywidualnie ustalonego harmonogramu, w celu zapobiegania chorobom jamy ustnej i utrzymania zdrowia zębów i dziąseł.

Nadwrażliwość zębów to dolegliwość, która charakteryzuje się bólem lub dyskomfortem w reakcjach na bodźce zewnętrzne (ciepło lub zimno), słodkie, kwaśne lub ostre pokarmy oraz dotyk. Sposoby leczenia zależą od przyczyny i stopnia zaawansowania choroby.

Oto kilka sposobów leczenia nadwrażliwości zębów:

 1. Pasta do zębów dla osób z nadwrażliwością – sprawdzają się te, które w swoim składzie mają  składniki, takie jak fluorek sodu, azotan potasu i wapnia, czy hydroksyapatyt. 
 2. Lakier fluorkowy – ten zabieg polega na nałożeniu cienkiej warstwy specjalnego lakieru na powierzchnię zębów. Chroni szkliwo..
 3. W przypadku, gdy w pobliżu miejsca nadwrażliwości jest ubytek, należy najpierw  wykonać leczenie, aby złagodzić przyczynę bólu.
 4. Nakładki ochronne – szynoterapia ma na celu zmienić warunki zgryzowe Pacjenta i ochronić przed nadmiernym zgrzytaniem lub zaciskaniem, co prowadzi do wypadania pryzmatów szkliwnych a w konsekwencji do nadwrażliwości. 

W przypadku pojawienia się nadwrażliwości koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub higienistką, aby otrzymać szybką pomoc i ulgę.

Bańczyk Stomatologia

ul. Kilińskiego 166,

42-218 Częstochowa

+48 609 564 455

info@banczykstomatologia.pl

Profesjonalna Higienizacja

Leczenie Nadwrażliwości

Wybielanie Zębów

O Bańczyk Stomatologia

ZAPISY ONLINE

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym aplikacji IQ Dental.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Bańczyk Stomatologia.


Pełna informacja o sposobie przetwarzania danych TUTAJ.