fbpx
Bańczyk Stomatologia logo
Ortotropia - wczesne leczenie wad zgryzu

Ortotropia – wczesne leczenie wad zgryzu

Ortotropia to metoda ortodontyczna, która polega na korygowaniu wad zgryzu, zmieniając rozwój i pozycję kości twarzy, a także kierunek wzrostu zębów, aby uzyskać harmonijną i funkcjonalną okluzję.


Leczenie ortotropowe – krok po kroku


Leczenie ortotropowe opiera się na naturalnym wzroście i rozwoju kości oraz zębów, zamiast na prostowaniu zębów siłowo za pomocą aparatów stałych. Lekarz ortodonta stosuje różne techniki, takie jak specjalne aparaty ruchome, masaż mięśni twarzy i ćwiczenia, aby zmienić wzrost i kierunek zębów. Celem leczenia ortotropowego jest nie tylko poprawa wyglądu i funkcjonalności zgryzu, ale także zapobieganie problemom zdrowotnym związanym z wadami zgryzu, takim jak problemy z oddychaniem, mową, snem, bólem głowy i karku.


Wady zgryzu są jednym z kilku objawów towarzyszących deformacji czaszkowo-twarzowej podczas wzrostu twarzy dziecka. Mogą towarzyszyć im problemy laryngologiczne (przerośnięte migdały podniebienne i gardłowy, krzywa przegroda nosa, infekcje ucha środkowego), bezdech senny, choroby stawu skroniowo żuchwowego, zmiany w szyjnym odcinku kręgosłupa i w dalszych jego częściach. Terapia ortotropiczna może istotnie wpłynąć na zdrowie ogólne dziecka i jego dalszy rozwój.


Leczenie ortotropowe jest szczególnie skuteczne u dzieci, ponieważ ich kości i zęby wciąż rozwijają się i można łatwiej wpłynąć na ich kierunek wzrostu.

Jednak ortotropia może być stosowana u pacjentów w każdym wieku. Leczenie ortotropowe może być bardziej czasochłonne niż tradycyjna ortodoncja, ale może zapewnić trwalsze i zdrowsze efekty.


Ortotropia to nie tylko leczenie


Ortotropia to zarówno leczenie, jak i uczenie oraz trening. Zadaniem lekarza ortodonty jest stworzenie zespołu terapeutyczno-trenerskiego, gdzie wyedukowani rodzice pomagają w leczeniu swojego dziecka, a lekarz nadzoruje przebieg leczenia i wyznacza cele.

W Bańczyk Stomatologia ortopią zajmuje się:

dr Witold Pędich

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym aplikacji IQ Dental.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Bańczyk Stomatologia.


Pełna informacja o sposobie przetwarzania danych TUTAJ.